Поезія – це завжди неповторність…

З ініціативи Українського інституту книги з 16 по 24 березня 2024 року відбувалася всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція «Національний тиждень читання. Тиждень поезії». Тема тижня поезії 2024 – ДІМ. Гаслом стали слова «Ріки незмінно течуть додому». Поняття «дім» для кожного українця й українки набуло щемкого й навіть сакрального значення. Дім для нас тепер - це віра в тих, хто за цей дім бореться. Дім – це світло, котре гріє, навіть коли нас розділяють тисячі кілометрів. Дім – це чуття себе частиною чогось більшого, частиною родини. Дім – це Україна. Дім – це ліцей.
Хмельницький ліцей Хмельницької обласної ради за 30 років став домом для сотень здібних, талановитих дітей.
У рамках тижня поезії у закладі відбулася «віршечитальна» (за влучним визначенням самої винуватиці) подія – зустріч з письменницею. Вікторія Оліщук - наша випускниця, нині відома поетка, авторка поетичних збірок «По-нас-і-нині», «Восьме від-чуття», співавторка екозбірки «Острів людей», збірки прози про Київ «Як тебе не любити». Вікторія – лауреатка Президентської стипендії для молодих авторів і митців, обласної премії імені В. Булаєнка, переможниця конкурсів «Ірпінський Парнас», «Шодуарівська альтанка», «Хортицькі дзвони», «Віршоманія», «Усі чекають справжнього поета», Всеукраїнського конкурсу імені Гр. Тютюнника, учасниця фестивалів «Біденко-фест», «Імпреза по-самчиківськи», форуму молодих літераторів, проєктів «Творчий ковчег», «Нова доба», «Твоя поетична листівка».


Шлях Вікторії у світ поезії починався з ліцею, із поетичного альманаху «Первоцвіт». А втім, яку роль відіграв ліцей у житті цієї тендітної талановитої дівчини, розкаже вона сама.

ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО 
Вікторія ніколи не відмовляється від можливості побувати в рідному ліцеї. Ось і цього разу вона радо відгукнулася на пропозицію про зустріч. Ліцеїсти з цікавістю слухали поезію в авторському виконанні. А поезія справді відрізняється нетиповим поглядом на світ, оригінальністю словосплетінь, первинністю метафор, вона сучасна за змістом і за формою. Як ця, наприклад …

цей вересень навдивовижу теплий
зайшов крадькома і пошепки
без шапки
без затяжних слів і злив
почався твоїми обіймами
цупкими і ледь грайливими
почався твоїми цілунками ніби легіт легкими
ніби радість раптовими
і листки мигдалеві пластівці кружляють
тупцюючи в нас під ногами
малюють маршрути своїх падінь
маршрутка під’їхала
вириваюся з обіймально-цілувального кокона
біжу
цей затишок осені про тримання себе в собі
про затишшя перед тривогою внутрішньою і повітряною
цей затишок осені про набутися разом зараз
за вчора і обовʼязково за завтра
поміж вибухами та роботою ппо
поміж купівлею павербанків і нових черевиків
поміж стрибками долара та артеріального тиску
осінь собі триватиме
триматиме під боком сіре небо і жменю колючих вітрів
а ти флісове худі мою худу руку і кілька льодяників від кашлю
осінь усе ж таки
Зустріч була цікавою і дуже швидко перетворилася на невимушене спілкування, під час якого ліцеїсти цікавилися, як народжуються вірші, чим живе сучасний молодий поет. Ліцеїстки Чумак М., Григор’єва А., Ткачук В., Яловчук В. прочитали поезії В. Оліщук, які їм найбільше припали до душі. Виявилося, що деякі й самі починають віршувати. Щерба О., Риндюк Т., Косовська М., Гармель Т., Кононенко Т. охоче поділилися із присутніми пробами пера, продекламувавши власні вірші.


Про що ж поезія нашої випускниці – молодої, але вже досить відомої в літературних колах поетеси Вікторії Оліщук? Про пошук себе, про кохання, про екзистенцію, про самотність серед натовпу, про втрати, про…
ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО
Кожен, хто слухав, хто читав, хто захоче після цього почитати, сам зрозуміє, про що… Вікторії бажаємо натхнення, здійснення мрій, підкорення нових поетичних, і не тільки, вершин.
Багато талановитих, творчих дітей і зараз навчаються в ліцеї. Серед них Гармель Тетяна - учениця 10-Е класу. Як згадує дівчина, захоплення поезією почалося ще в дитинстві, а перший вірш з’явився просто на уроці. З тих пір написано понад сто поезій. Юна поетеса активно бере участь у різних творчих конкурсах. Зовсім нещодавно Тетяна посіла ІІ місце у фінальному етапі конкурсу відеопоезії «Душа болить за Україну» з авторським віршем «Біль у серці Батьківщини».

ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО
Тиждень поезії набув особливого значення, адже 19 березня - день народження геніальної Ліни Костенко.

Вона - символ нескореності, гідності та незламності українського духу. Безкомпромісна, вольова та надзвичайно щира. Її поезія, пронизлива й актуальна, - невичерпне джерело мудрості, сили, натхнення. Вона стала знаковою для українців, бо торкається найтонших струн душі людини, її найпотаємніших думок, найглибших почувань.

 

21 березня за ініціативою ЮНЕСКО святкують Всесвітній день поезії. Кожен з нас знаходить у ній щось своє, близьке й зрозуміле. У поетичних рядках — минуле й сучасність, віра й сподівання, наше звернення до світу. Всесвітній день поезії став гарною нагодою для проведення поетичного челенджу, до якого долучилися багато ліцеїстів. Дякую, що поділилися улюбленими рядками!

Поезія лікує, надихає, розчулює. Вона не вимагає від вас багато уваги й часу, але якщо все ж знайдете для неї трохи місця у своєму житті – вона вам неодмінно віддячить.

Л. Кузь, завідувачка кафедри філологічних дисциплін

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Back to top